Моторното масло се подновява, когато превозното средство достигне определен пробег в съответствие с препоръките на производителя. Използвайки добавки, можете не само да удължите живота на течността, но и да постигнете значително подобрение на работните характеристики и да осигурите оптимални условия за работа на двигателя. Въпросът защо се добавят добавки към маслото е от значение за много собственици на автомобили.
Как действат добавките за двигателно масло?
Базовите масла за двигатели на бензинови и дизелови автомобили съдържат всички необходими компоненти за дълготрайна и висококачествена работа на силовия агрегат. Предлаганите на пазара смазочни материали попадат в категориите минерални, синтетични и полусинтетични. Почти всички работни течности съдържат добавки, които подобряват важни експлоатационни характеристики. Можете да разберете какви добавки има в маслото от публично достъпни ресурси.
Всяка течност има определен ресурс. При интензивна употреба на превозното средство, големи натоварвания, физическите и химичните свойства на смазката се губят. В резултат на това триещите се елементи на двигателя се износват и се образува утайка по стените на двигателя.
Собственикът може да намали сервизния интервал, да сменя маслото и масления филтър, както и други консумативи по-често. Вторият вариант е използването на специални автомобилни добавки, които могат да възстановят работата на маслото и да подобрят условията на работа на двигателя. Добрите добавки не само осигуряват оптимална работа на двигателя, но и премахват микропукнатини, празнини и намаляват коефициента на триене.
Видове добавки за моторни масла
Автомобилните смазочни материали, произведени от водещи предприятия в тази област, вече съдържат висококачествени добавки. Съставът на такива работни течности, съдържанието и химичната формула на добавките не могат да бъдат определени. На пазара има и голям брой индивидуални добавки, които се използват директно от собственици на автомобили или сервизни центрове за обслужване на автомобилно оборудване. Много собственици на превозни средства използват и знаят какво е добавка за масло.
Процентът на добавките в моторното масло варира от 5 до 25 процента. Търсят се следните видове добавки:
- добавки, които променят вискозитета на работния флуид, може да са необходими при работа на превозно средство при силни отрицателни или положителни температури;
- детергентните добавки спомагат за минимизиране на отлагането на утайки по стените на двигателя и увеличават експлоатационния му живот;ю
- състави с антиоксидантни и антикорозионни добавки предотвратяват образуването на ръжда по стените на двигателя;
- смесите против пяна минимизират риска от разпенване на маслото при работа при високи температури;
Необходими са добавки против износване и екстремно налягане, за да се удължи живота на двигателя и да се предотврати преждевременна повреда на модула.
В допълнение към горното се търсят антифрикционни добавки. Всички добавки са разделени на 4 големи класа. Антиокислителни и антикорозионни съединения, детергентно-диспергиращи, вискозни, противоизносни материали.
Характеристики на добавките за вискозитет
Добавките за промяна или възстановяване на първоначалния вискозитет на маслото са необходими при работа на превозно средство при условия на високо натоварване. С повишаване на температурата свойствата на работните течности се променят, съответно, когато вискозитетът се отклонява от първоначалните параметри, скоростта на износване на триещите се елементи се увеличава. Въпросът защо е необходима добавка за масло често се задава на техниците в сервизния център.
Чрез добавяне на висококачествени съединения собственикът на автомобила може да увеличи вискозитета на маслото, без да променя други характеристики. В този случай температурните условия имат по-малко влияние върху параметрите на течността. Най-често като такива добавки се използват полимерни съединения, които имат различна разтворимост при температурни промени.
Характеристики на добавките против износване
Компонентите против износване са с високо ниво на добавките. Чрез добавянето на такива съединения се намалява количеството отлагания по стените на двигателя. Също така, такива добавки образуват тънък маслен филм върху металната повърхност, предотвратявайки преждевременното износване на двигателя.
Използването на такива съединения е необходимо, ако собственикът иска да сведе до минимум рисковете от микропукнатини, надраскване и други дефекти. Отличните експлоатационни свойства на течностите позволяват да се увеличи експлоатационният живот на захранващия блок без ремонти или превантивна поддръжка.
Характеристики на компонентите против пяна
Един от популярните видове добавки са добавките против пяна. Когато охлаждащата течност попадне в маслото, смазката изведнъж се пени. Подобни последствия са възможни при смесване на различни марки работни течности в двигатели.
Добавянето на компоненти против пяна ви позволява да поддържате работните параметри на смазката.
Характеристики на антикорозионните добавки
Независимо от условията на работа на двигателя, невъзможно е напълно да се елиминира ситуацията с навлизане на влага вътре. Резултатът е образуването на корозия по стените. Специалните добавки към маслото ви позволяват да неутрализирате влагата, влагата и киселината.
Повечето от тези добавки съдържат азот, фосфор и сяра. Принципът на действие на добавките от този тип е образуването на тънък оксиден филм върху стените, елиминиращ риска от контакт на вода с метал и развитие на корозия.
Характеристики на антиоксидантните добавки
Окисляването на двигателното масло е неизбежен процес, който се случва в повечето двигатели. Добавянето на специални компоненти може значително да забави скоростта на химичната реакция. Препоръчително е да пълните такива добавки едновременно с промиването на системата и пълненето на ново масло. В противен случай добавките няма да имат ефект, тъй като процесът на окисляване вече е в ход.
Характеристики на компонентите на детергента
Собствениците добавят добавки за почистващи препарати към някои двигатели. Такива добавки включват елементите магнезий и калций. Тяхното присъствие позволява да се намали скоростта и интензивността на въглеродните отлагания по стените. Най-добрият вариант е да напълните добавките непосредствено преди смяната на маслото. След измиване двигателят, почистен от въглеродни отлагания, се пълни с нова смазка.
Характеристики на дисперсните добавки
По време на работа на двигателя не може да се изключи образуването на твърди фракции от отломки и въглеродни отлагания. Използването на диспергирани компоненти в маслото позволява твърдите елементи да бъдат разбити на суспензии. В резултат на това рискът от натрупване на вещество е сведен до минимум и са осигурени приемливи условия за работа на уреда.
Характеристики на антифрикционните компоненти
Интензивността на триенето между металните части влияе върху живота на двигателя. Използването на популярни антифрикционни добавки позволява да се намали силата на триене. Добавката създава тънък молибденов филм върху металната повърхност. Съответно рискът от надраскване е сведен до минимум и експлоатационният живот на захранващия блок се увеличава. Освен това много видове добавки включват специални компоненти за екстремно налягане, които подобряват характеристиките на течността при работа под натоварване.
Предимства на добавките за моторни масла
Добавянето на различни компоненти променя свойствата и характеристиките на смазочните материали. Въпросът какви добавки има в моторното масло става по-ясен след изучаване на предимствата на добавките. Предимствата на използването на добавки за работни течности са:
- за мощности с голям пробег и интензивна употреба мощността се увеличава значително;
- образуването и развитието на корозия липсва или е сведено до минимум при редовна употреба на подходящи добавки;
- маслото не замръзва през студения сезон при ниски отрицателни температури, стартирането на двигателя става по-лесно, независимо от вида на горивото;
- вискозитетът на смазката е значително подобрен, което подобрява работата на работните течности;
- добавянето на добавки ви позволява да сведете до минимум или да премахнете образуването на отлагания и да възстановите работата на износено устройство;
- силата на триене между частите намалява, експлоатационният живот съответно се увеличава и честотата на ремонтите намалява;
- използването на висококачествени добавки позволява да се намали консумацията на масло и също така да се намали нивото на шума на работещ двигател;
Ако не е възможно своевременно да смените двигателното масло, използването на добавки ви позволява да удължите сервизния интервал.
Използването на добавки за двигателно масло в повечето случаи има положителен ефект. В този случай е необходимо да се използват само висококачествени съединения от надеждни производители и доставчици.
Недостатъци на добавките за моторни масла
В допълнение към ползите от използването на добавки, тяхното използване може да има сериозни отрицателни последици. Ако добавките се използват често и неправилно, можете да причините износване на компонентите на двигателя. Ако добавката не отговаря на вида и състава на работната течност, последствията от смесването на компонентите не винаги могат да бъдат предвидени.
Неправилният избор на добавки води до появата на различни химични реакции; няма гаранция за ефективността на използването на допълнителни компоненти. Ако автомобилът е в гаранция, добавянето на добавки не е разрешено. Купуването на фалшификати също е голям риск, тъй като последствията са неизвестни.
Всеки потенциален купувач трябва да разбере, че добавките се използват най-добре за превантивни цели. Ефектът, който осигуряват добавките, най-често е временен, а не постоянен. Преди да използвате такива съединения, трябва да се консултирате с квалифициран техник от сервизен център. Експертите ще отговорят на въпроса за какво са предназначени маслените добавки и ще ви помогнат да направите избор.